Veicinot procesu digitalizāciju komercdarbībā un produktivitātes paaugstināšanu, kopš 2023.gada uzņēmējiem pieejams Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma atbalstu programmas ar kopējo finansējumu 37,5 miljoni eiro. Lai motivētu uzņēmējus aktīvāk izmantot Eiropas Savienības sniegtā finansējuma apguvi, atbalsta apmērs mazajiem grantiem palielināts līdz 9 999 eiro.
Ar pieejamo atbalstu uzņēmēji var digitalizēt dažādus uzņēmējdarbībā izmantotos procesus – administratīvos, personāla, resursu, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un citus. Mēs šeit saskatām lielisku iespēju veicināt mūsdienīgu un ilgtermiņā domājošu uzņēmumu konkurētspēju ne tikai Latvijas tirgū, bet arī plašāk.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) īstenotās atbalsta programmas “Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā” ietvaros mikro, mazie un vidējie uzņēmumi var uzsākt savu digitalizācijas ceļu, ieviešot jaunas programmatūras, iekārtas un nodrošinot iekšējo procesu digitalizāciju. Šobrīd pieejamais granta apmērs, kas divkārši palielināts, sasniedzot teju 10 000 eiro apmēru, paplašina uzņēmēju iespējas ieviest pārmaiņas.
Palielināts pieteicēju loks Mazajam grantam
2024.gada jūlija sākumā Ministru kabinets (MK) grozīja noteikumus Nr.10 (https://likumi.lv/ta/id/338779-latvijas-atveselosanas-un-noturibas-mehanisma-plana-2-komponentes-digitala-transformacija-2-2-reformu-un-investiciju-virziena), kas regulē programmas “Atbalsts procesu digitalizācijā” īstenošanas nosacījumus. Šobrīd atbalstu var saņemt plašāks komersantu loks, projekti var būt lielāki un tos iespējams īstenot vairākus paralēli. Mazināts arī administratīvais slogs, kas ir ļoti svarīgs faktors, lai padarītu šo atbalsta formu pieejamāku.
Ticam mazo un vidējo uzņēmumu jaudai, taču arī saprotam, cik grūti nākas pieņemt uz pārmaiņām vērstus lēmumus. Tie saistās ne tikai ar ikdienas darbu pārorientēšanu, bet arī darbinieku apmācību, jaunu tehnoloģiju ieviešanu. Tieši tāpēc, mūsuprāt, mazais grants ir labs atspēriena punkts pirmajiem soļiem uzņēmuma digitalizācijā.
Uz šo atbalstu šobrīd var pretendēt komersanti (mazie, vidējie komersanti un lielie uzņēmēji), tostarp arī ārvalstu filiāles, kooperatīvās sabiedrības, zemnieku saimniecības, biedrības, nodibinājumi, pētniecības organizācijas, publiskas personas kapitālsabiedrības, kā arī individuālie komersanti. Tātad digitalizācija šobrīd būs pieejama arī tad, ja jūsu uzņēmumam nav lielu resursu, lai veiktu milzīgas pārmaiņas. Jūsu uzņēmuma digitālā nākotne, iespējams, ir tuvāk kā šķiet.
Ar citām izmaiņām nosacījumos var iepazīties šeit – https://business.gov.lv/zinas/mainiti-programmas-atbalsts-procesu-digitalizacija-istenosanas-nosacijumi
Pārmaiņu pamatā ir procesu audits
Pirmais solis noteikti būs esošās situācijas audits un analīze, lai saprastu, kuri no procesiem būtu digitalizējami vispirms. Pieejamais finanšu atbalsts sedz teju visu svarīgāko biznesa procesu digitalizāciju:
- Administratīvie procesi (grāmatvedība, dokumentu vadība, projektu vadība u.c.)
- Personāla vadība
- Pārdošanas procesi
- Resursu pārvaldība
- Datu pārvaldība
- Transports un loģistika
- Ražošana un kvalitātes kontrole
- Operatīvās vadības procesi
- Stratēģiskā vadība.
Turklāt atbalsts ir attiecināms gan uz jaunu programmatūru un iekārtu ieviešanu, gan abonēšanu. Kāpēc tas ir būtiski? Nereti lielas un ilgtermiņa investīcijas, jo īpaši mazajiem uzņēmumiem, var radīt nedrošību. Taču mūsu ieskatā tieši ilgtermiņa skatījums uz procesu automatizāciju ir būtisks faktors uzņēmuma attīstībai.
“Excellent Latvia” nodrošināto uzņēmumu vadības sistēmas “Standard Books” un “Standard ERP” ietver iepriekš minēto biznesa procesu digitalizāciju un automatizāciju, un to ieviešana un abonēšana arī ir attiecināma uz atbalsta programmu.
Vēršam uzmanību, ka viens uzņēmums var izmantot arī vairākus grantus procesu digitalizācijai. Piemēram, vienu e-komercijas projekta īstenošanai, vienu centrālās uzņēmuma vadības sistēmas ieviešanai, biznesa analītikas rīku ieviešanai un abonēšanai u.tml.
Kā pieteikties ES atbalsta programmām
Pirmais solis: apzināt, ko uzņēmumā vēlaties digitalizēt un kādi būs sasniedzamie rezultāti.
Otrais solis: pieteikties Eiropas Digitālās inovācijas centra (EDIC) digitālā brieduma testam. Pieteikšanās testam un plašāka informācija par grantiem LIAA platformā biznesa attīstībai (https://business.gov.lv/atbalsta-programmas/atbalsts-digitalizacijai).
“Šis ir mājasdarbs, kas katram veicams. Mēs, “Excellent Latvia”, varam palīdzēt gan sagatavoties, lai pieteiktos EDIC digitālā brieduma testam, gan sniegt sadarbības piedāvājumu, ieviest uzņēmuma vadības sistēmu un, protams, sniegt atbalstu tās lietošanas gaitā. Tādēļ aicinu uzņemējus droši sazināties ar mums!” aicina Elvis Kvalbergs.
Piesakieties konsultācijai pie “Excellent Latvia”! (https://excellent.lv/izmegini/)
Mēs palīdzēsim:
- Apzināt, kurus procesus digitalizēt;
- Izvēlēties piemērotākos IT risinājumus un tos ieviest;
- Sniegsim atbalstu programmatūras lietošanas gaitā.