Par godu Latvijas dzimšanas dienai mūsu raidieraksta otrā saruna ir ar Edgaru Ricevu – Līgatnes papīrfabrikas īpašnieku un atjaunotāju, kā arī “Greenfest” valdes loceki un līdzdibinātāju. Sarunājamies par to, kas tad īsti varētu būt Latvijas stāsts un vīzija un kādas iespējas tai paver digitalizācija. Vai Latvija varētu būt zaļā Dubaija?
Saruna #2 “Vai Latvija var būt zaļā Dubaija?”
“Excellent Latvia” valdes loceklis Elvis Kvalbergs un Edgars Ricevs sarunājas:
- Kā Līgatnes papīrfabrikas komplekss kļūst par radošuma, IT, digitalizācijas un artistiskuma centru
- Latvija kā vieta ar neizmantotu potenciālu profesionālā tūrisma jomā
- Ko digitalizācija dara biškopībā
- Kā digitalizācija paver ceļu bioloģiskās lauksaimniecības attīstībai
- Kā sokas Latvijas bioreģionam, ko veido Valmiera, Cēsis un Sigulda ar novadiem
- Vai Latvija varētu būt zaļā Dubaija
Saruna notika vasaras izskaņā, taču jau tās gaitā bija skaidrs – tā veltīta Latvijai. Tādēļ nododam to klausītāju rokās Latvijas dzimšanas dienas laikā, kad īpaši novērtējam to, kas mums ir, un vairāk nekā citkārt domājam, kā varam stiprināt mūsu valsti.
“Latvijā ir ļoti liels neizmantots potenciāls profesionālā tūrisma jomā – nevis tikai atbraukt uz Dziesmu svētkiem un uzēst asinsdesu, bet radīt šeit arī tādu kā habu. Lai cilvēki šeit uzturas, pie viņiem brauc radinieki, draugi un notiek darbošanās!” saka Edgars Ricevs, kurš šobrīd tieši šādu vīziju īsteno Līgatnes papīrfabrikas kompleksā.
Tā pamazām kļūst par pašpietiekamu vidi, kurā tiek atsākta gan papīra ražošana, gan radīta vieta kultūras un mākslas izpausmēm – radošajām darbnīcām, meistarklasēm, lēnā dzīvesstila pasākumiem, koncertiem, izstādēm un citām harmoniskām iniciatīvām.
“Esam pieraduši dzīvot Excel projektu dimensijā. Bet te ir citādi,” viņš saka. Edgara vīzija ir, ka Līgatnes papīrfabrika kļūst par pasaules vietu, kur atbrauc dažādu jomu nomadi, galvenokārt kas saistīti ar radošumu, IT, digitalizāciju un artistiskumu. Profesionālie nomadi meklē vietu, kur dzīvot, kopradīt, apmainīties idejām, atpūsties. Edgars vēlas, lai Līgatnes papīrfabrika kļūtu viņiem par populāru galamērķi. Viņš redz to kā vietu, kur darboties un līdzdarboties, dzīvot. Ar atpūtas un kultūras telpu. Centru, kur tiek radīts digitālais saturs, kas tālāk nonāk rūpnīcās Hanoverē vai citur. Pirmie iedzīvotāji jau ir – cilvēki, kas pēta, kā no skujām var ražot dažādus bioloģiskos mēslojumus.
“Mums ir forša daba un ziemeļnieciskums. Dienvideiropā vasarā klimats arvien ilgstošāk kļust grūti izturams, un cilvēki meklē citas vietas. Latvija ir tam piemērota,” saka Edgars Ricevs.
Digitalizācija ir neizbēgama
Edgars uzskata, ka digitalizācija ir ļoti labs mūsu laika instruments. “Digitalizācija ir gaiss, kurā esam. Neizbēgama. Pateicoties tai, daudzās nozarēs parādās strauji attīstības vektori. Jautājums ir – vai mēs tiekam tam līdzi.” Viņš arī atgādina, ka digitālie rīki, ar ko saskaramies Latvijā, jau ir vēsture.
Viņš atzīst, ka, paceļot aizmirstās gudrības ar modernajām tehnoloģijām, var dabūt izcilu rezultātu. Daudz kas jau ir izgudrots. Bet ar datu analītiku, veicot paredzēšanu, modelēšanu, digitalizāciju, to var pacelt citā līmenī.
Tajā pašā laikā Edgars uzsver, ka digitalizācija nav panaceja. Ja ir slikta ideja, tad tā tur neko nepalīdzēs.
Latvija kā zaļā Dubaija
Edgars novērojis, ka daudzi nogurst no urbānās vides. Pilsētvide ir ļoti jestra un konkurējoša. Cilvēki meklē iekšējo mieru un ārējo dabiskumu.
Viņš uzskata, ka Latvija var būt kā zaļā Dubaija – bioreģions, kur cilvēki izvēlas sev mājvietu un var justies labi un harmoniski. Vide šeit to var iedot. Ir vide, kas var iedot nemiera sajūtu. Un ir vide, kas var iedot miera sajūtu. Bioreģiona ideja ir radīt vidi, kur jūties labi. Tā ir arī komunikācija, pasākumi. Lēnā dzīvesstila praktizēšana.
“Tas nav par to, kā vēl vairāk, kā vēl…līdz jūties iztukšots. Tas nav par to, kā piedzīvot sava ego spēku, savu varēšanu – cik tu esi varens. Bet tam ir jāiziet cauri. Dabū to sāta sajūtu, to nelaimīgumu un tad brauc uz bioreģionu,” saka Edgars.
Kas ir mūsu Latvijas stāsts? Igauņiem ir IT. Varbūt bioreģions ir Latvijas stāsts? – jautā Edgars Ricevs. Varbūt zaļais ir mūsu stāsts? Zaļās būvniecības tehnoloģijas, zaļā digitalizācija utt. Viņš atzīst, ka tam noderīga būtu valsts politika, kas atbalsta zaļo risinājumu pētniecību un ražošanu Latvijā. Veicina, ka mēs to šeit radām. Lai Latvija kļūst par pasaules līmeņa izpētes vietu zaļajām tehnoloģijām! Tad rastos inkubatori, jaunuzņēmumi utt. Veidotos kopiena, no kā aug inovācijas un vienradži.
Edgars arī novērojis, ka mēs kā sabiedrība esam auguši. Mums sāk rūpēt citi. Tajā pašā laikā viņš uzdod jautājumu: vai zinām, kas ir kopīgais labums?
Aicinām pievienoties Elvja un Edgara sarunai un mūsu valsts dzimšanas dienas laikā ļauties pārdomām par valstisko un būtisko, mums visiem kopīgo!
Lai vējš burās!
Klausieties arī citas sarunas Excellent.lv, YouTube, Spotify, Apple Podcast!
Raidierakstā “PIETURA – Digitalizācija” runājam par industrijām, izaicinājumiem, risinājumiem un interesantām detaļām digitalizācijas ceļojumā.
Digitalizācija nav galamērķis, bet ceļojums. Šī tēma ir plaša kā internets un dziļa kā okeāns. Lai palīdzētu uzņēmējiem digitalizācijas ceļā, podraidē iepazīsim gan veiksmes stāstus un klupšanas akmeņus, gan viedokļus un vienkārši interesantas atziņas.
#1 “Ko grāmatvedībā varam darīt citādi”
Iesakiet arī savu tēmu raidierakstam, rakstot uz info@excellent.lv!