Šajā reizē publicējam vasarīgās noskaņās notikušo sarunu ar Cēsu Digitālā centra vadītāja vietnieku Aleksandru Ļubinski. Runājam gan par to, kas šobrīd ir svarīgs digitalizācijas jomā reģionos, gan par Aleksandra pieredzi digitālo prasmju apmācībās uzņēmējiem un senioriem.
Cēsu Digitālais centrs nodrošina ne tikai pašvaldības IT infrastruktūru un tās attīstību, bet arī apmācības digitālo risinājumu jomā novada iedzīvotājiem, tostarp uzņēmējiem un pašvaldības darbiniekiem.
Aleksandrs uzskata, ka digitalizācija ir tad, kad kādu procesu var darīt efektīvāk ar digitāliem pamatlīdzekļiem. Bet tam nav jānotiek tāpat kā iepriekš. Digitalizējot procesu, tas “pārbūvējas”. Viņš atzīst, ka starp novadiem ir sacensība digitālajā jomā.
Saruna #6 “Digitalizācija reģionos – Cēsu pieredze”
“Excellent Latvia” valdes loceklis Elvis Kvalbergs un Aleksandrs Ļubinskis sarunājas:
- Kas ir Cēsu Digitālais centrs?
- Kas ir tās lietas, par ko katram novadam digitalizācijas jomā vajag rūpēties?
- Kādi ir labi pašvaldības vai valsts digitālie pakalpojumi?
- Kā notiek digitālo prasmju apmācības Cēsu novadā?
- Kādas zināšanas nepieciešamas mazā biznesa vadītājiem?
Svarīgākais: zinoši darbinieki un spēja atrast ko un kā vajag mainīt
Uz jautājumu, kas ir tās lietas, par ko katram novadam vajag domāt digitalizācijas jomā, Aleksandrs Ļubinskis uzsver divas: zinoši darbinieki un prasme līdzšinējā darbā atrast tos mezglus, ko un kā vajag digitalizēt.
Viņš atzīst, ka sistēmiski radīt risinājumus vai uzprogrammēt kaut ko vairs nav pārsteigums. Uzprogrammēt var visādus risinājumus. Bet lielākais izaicinājums ir dabūt šo risinājumu pie cilvēkiem, lai tas tiek izmantots, turklāt efektīvi izmantots.
Aleksandrs uzsver, ka katram novadam ir svarīgi spēt atrast tajā kārtībā, kas ir bijusi līdz šim, tos būtiskākos mezglus, ko vajag un kā vajag digitalizēt. Viņš saka, ka reizēm gribas digitalizēt kādu procesu tā, kā tas bija iepriekš. Bet svarīgi ir ieviest lietas, kas atšķiras no iepriekšējā un pieredzētā.
Abi sarunas dalībnieki ir vienisprātis, ka “ielikt papīrus ciparos” nav digitalizācija, bet gan ciparizācija. Digitalizācijā būtiski ir tas, ka mainās arī pats process, kā lietas tiek darītas, un tas kļust efektīvāks. Citādi tā nav digitalizācija.
Reģionos svarīgi, lai pakalpojumi pieejami mājās
Aleksandrs stāsta, ka katra pašvaldība var brīvi izvērtēt un ieviest dažādus digitālos pakalpojumus saviem iedzīvotājiem. Viņaprāt, no digitalizācijas viedokļa reģionos ir svarīgi, lai pakalpojumi ir pieejami, nekur nebraucot, proti, no mājām.
Uzņēmēji mācās biznesa procesu analīzi
Cēsu Digitālais centrs piedalās arī Eiropas Digitālās inovācijas centra programmā, nodrošinot digitālo prasmju apmācības arī uzņēmējiem.
Aleksandrs stāsta, ka mazo uzņēmumu vadītāji, kur ir mazāk par desmit darbiniekiem, apgūst biznesa procesu analīzi, lai atrastu, “kas visvairāk neiet, kur kaut kas bremzējas, un saprastu, vai šo ir iespējams digitalizēt”. Tad tiek runāts, kādi risinājumi pastāv un ko katrā no gadījumiem var izmantot. Tāpat tiek apgūti pamatprincipi, kā strādāt ar darbiniekiem, lai viņi ikdienā izmantotu jauno sistēmu, un kam pievērst uzmanību. Viņš uzsver – svarīgi, ka šīs nodarbības ir praktiska darbošanās, nevis lekciju formā. Līdz ar to uzņēmēji paši var analizēt savu biznesu un gūt praktisku pieredzi, reāli iesaistoties.
Aleksandrs Ļubinskis novērojis, ka mazo biznesu bieži rada speciālisti, kuri kaut ko ļoti labi dara. Un kad viņi saņem vairāk pasūtījumu nekā paši var izpildīt, tad kļūst par vadītājiem un pieņem darbā dažus darbiniekus. Bet bieži mazā biznesa vadītāji nav mācījušies biznesa vadību. Viņi klupdami, krisdami mācās no pašu pieredzes. Kad nonāk līdz digitalizācijai, tad arī pašu “puni nepalīdz”. “Un tad atmet ar roku – darīšu pats kā varu!” saka Aleksandrs.
Elvis papildina, ka attiecībā uz digitalizāciju ikvienam jābūt gatavam – ieviešot vienu sistēmu, var nākties konstatēt, ka tā nav piemērota attiecīgajam uzņēmumam. Un tad jāievieš nākamā.
Visu sarunu klausieties mūsu raidierakstā!
Klausieties arī citas sarunas Excellent.lv, YouTube, Spotify, Apple Podcast!
Raidierakstā “PIETURA – Digitalizācija” runājam par industrijām, izaicinājumiem, risinājumiem un interesantām detaļām digitalizācijas ceļojumā.
Digitalizācija nav galamērķis, bet ceļojums. Šī tēma ir plaša kā internets un dziļa kā okeāns. Lai palīdzētu uzņēmējiem digitalizācijas ceļā, raidierakstā iepazīstam gan veiksmes stāstus un klupšanas akmeņus, gan viedokļus un vienkārši interesantas atziņas.
#1 “Ko grāmatvedībā varam darīt citādi”
#2 “Vai Latvija var būt zaļā Dubaija?”
#3 “Kā digitalizācija palīdz mazumtirdzniecībā?”
#4 “Vai sportisti kļūst par kiborgiem?”
#5 “Ko rāda pirmais mēnesis ar e-rēķiniem?”
#6 “Tehnoloģiju laikmets pieprasa citādu izglītību”
Iesakiet arī savu tēmu raidierakstam, rakstot uz info@excellent.lv!