Vēlaties strādāt efektīvāk un gādāt par biznesa izaugsmi? Ir īstais laiks uzņēmuma procesu digitalizācijai! Latvijā ir atvērta Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda atbalsta programma biznesa procesu digitalizācijai. Tās ietvaros uzņēmējiem pieejami granti gandrīz 38 miljonu eiro apmērā.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) īstenotās atbalsta programmas “Atbalsts procesu digitalizācijai komercdarbībā” ietvaros uzņēmumiem būs pieejams atbalsts jaunu programmatūru un iekārtu ieviešanai, nodrošinot iekšējo procesu digitalizāciju. Programmas mērķis ir veicināt uzņēmējdarbības digitalizāciju, paaugstināt produktivitāti un konkurētspēju.
Šim Eiropas Savienības finansējumam ir iespēja pieteikties mikro, maziem, vidējiem uzņēmumiem un komersantiem, lielām kompānijām, kā arī biedrībām, nodibinājumiem, pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizācijām.
Līdztekus uzņēmējiem pieejams arī ALTUM aizdevums ar kapitāla atlaidi (līdz 35% no projekta izmaksām, bet ne vairāk kā 1 miljons eiro) uzņēmumu digitalizācijas, automatizācijas un robotizācijas veicināšanai. Aizdevuma apjoms: no 100 tūkstošiem līdz 7 miljoniem eiro.
Kāds ES atbalsts uzņēmumiem pieejams LIAA programmā
- Mikro un maziem uzņēmumiem – grants līdz EUR 5000 (100% atbalsta intensitāte)
- Jebkura lieluma komersantiem, biedrībām, nodibinājumiem, pētniecības un zināšanu izplatīšanas organizācijām – grants līdz EUR 100 000 (30% – 60% atbalsta intensitāte)
Atbalstu iespējams izmantot teju visu svarīgāko biznesa procesu digitalizācijai
- Administratīvie procesi (grāmatvedība, dokumentu vadība, projektu vadība u.c.)
- Personāla vadība
- Pārdošanas procesi
- Resursu pārvaldība
- Datu pārvaldība
- Transports un loģistika
- Ražošana un kvalitātes kontrole
- Operatīvās vadības procesi
- Stratēģiskā vadība
Pieejamais finansējums no LIAA ir grants, ko LIAA apmaksā pēc procesu digitalizācijas sekmīgas īstenošanas.
Kā informē Latvijas IT klastera vadītāja Aiga Irmeja, atbalsts ir attiecināms gan uz jaunu programmatūru un iekārtu ieviešanu, gan abonēšanu.
Līdz ar to arī “Excellent Latvia” nodrošināto uzņēmuma vadības sistēmu “Standard Books” un “Standard ERP” ieviešana un abonēšana ir attiecināma uz ES atbalsta programmu. Abas programmatūras ietver visu iepriekš minēto biznesa procesu digitalizāciju un automatizāciju.
Būtiski, ka viens uzņēmums var izmantot arī vairākus grantus procesu digitalizācijai. Piemēram, vienu e-komercijas projekta īstenošanai, vienu centrālās uzņēmuma vadības sistēmas ieviešanai, biznesa analītikas rīku ieviešanai un abonēšanai u.tml.
Digitalizācija īpaši svarīga maziem un vidējiem uzņēmumiem
“Procesu pārskatīšana un digitalizācija vienmēr ir vērtīga un uzņēmumam nes būtiskus ieguvumus. Jo ātrāk to paveiksiet, jo ātrāk spēsiet strādāt efektīvāk un produktīvāk. Šobrīd ir lieliska iespēja šo katra uzņēmuma mājasdarbu paveikt ar Eiropas Savienības atbalstu. Aicinu izmantot to un pieteikties!” aicina “Excellent Latvia” valdes loceklis Elvis Kvalbergs.
Viņš uzsver, ka arī 5000 eiro ir pietiekama summa, lai nodrošinātu gan biznesa vadības sistēmas ieviešanu, gan abonēšanu noteiktam laika periodam.
“Digitalizācija mūsdienās vairs nenozīmē simtiem tūkstošu eiro izdevumu, un tā jau sen vairs nav tikai lieliem uzņēmumiem,” vērš uzmanību Elvis Kvalbergs. “Eiropas Komisijas publicētais DESI indekss rāda, ka Latvijā tieši mazo un vidējo uzņēmumu segmentā digitālo tehnoloģiju izmantošana krietni atpaliek no Eiropas Savienības vidējā rādītāja. Ja Latvijā vismaz ar pamatlīmeņa digitālām tehnoloģijām strādā 38% MVU, tad vidēji ES tie ir 55%.”
“Operatīva un precīza datu ieguve un to analīze ir biznesa izaugsmes pamatā. Digitalizācija ir vienlīdz svarīga gan maziem, gan lieliem uzņēmumiem. Mūsu klientu lokā ir uzņēmumi, kuros strādā tikai daži cilvēki, bet kas, pateicoties veiksmīgai tehnoloģiju izmantošanai, ikdienā apkalpo simtiem klientu vairākos pārdošanas kanālos.
Biznesa vadības sistēma spēj uzņēmumu papildināt kā jaudīgs papildu darbinieks, kas strādā bez brīvdienām un slimības lapām. Tās automatizēti paveic datu apstrādes darbus, kas cilvēkam paņemtu ilgu laiku un būtu garlaicīgi,” skaidro Elvis.
Līdz šim uzņēmēji Latvijā digitālās tehnoloģijas izmantojuši kūtri
Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI) rāda, ka Latvijā uzņēmumi digitālo tehnoloģiju integrēšanas jomā būtiski atpaliek no ES vidējā rādītāja, ierindojoties tikai 23. vietā starp 27 ES dalībvalstīm. Aktīvāk digitālos risinājumus izmanto arī mūsu kaimiņi – uzņēmēji Lietuvā un Igaunijā.
“Tas nozīmē, ka mums ir liels potenciāls ar tehnoloģiju palīdzību būtiski uzlabot konkurētspēju gan starptautiskajā, gan vietējā tirgū. Digitālie risinājumi ir ieviešami salīdzinoši īsā laikā un šobrīd arī ar ES atbalstu. Tādēļ aicinu izmantot šo iespēju!” aicina Elvis Kvalbergs.
Viņš atzīst, ka “laikietilpīgākais darbs ir katram uzņēmumam saprast, ko tieši būtu vissvarīgāk digitalizēt, kā arī sakārtot procesus. Sliktus procesus nav vērts digitalizēt”.
Kā pieteikties ES atbalsta programmām
- Pirmais solis: apzināt, ko uzņēmumā vēlaties digitalizēt un kādi būs sasniedzamie rezultāti.
- Otrais solis: pieteikties Eiropsa Digitālās inovācijas centra (EDIC) digitālā brieduma testam. Pieteikšanās testam un plašāka informācija par grantiem LIAA platformā biznesa attīstībai. Plašāka informācija par ALTUM aizdevumu.
“Šis ir mājasdarbs, kas katram veicams. Mēs, “Excellent Latvia”, varam palīdzēt gan sagatavoties, lai pieteiktos EDIC digitālā brieduma testam, gan sniegt sadarbības piedāvājumu, ieviest uzņēmuma vadības sistēmu un, protams, sniegt atbalstu tās lietošanas gaitā. Tādēļ aicinu uzņemējus droši sazināties ar mums!” aicina Elvis Kvalbergs.
Piesakieties konsultācijai pie “Excellent Latvia”!
Mēs palīdzēsim:
- Apzināt, kurus procesus digitalizēt
- Izvēlēties piemērotākos IT risinājumus un tos ieviest
- Sniegsim atbalstu programmatūras lietošanas gaitā
Latvijas IT klastera izpilddirektores Aigas Irmejas prezentācija par ES atbalsta programmām uzņēmējdarbības digitalizācijai – LIAA grantiem un ALTUM aizdevumu.