Barba Zeme

Darba algas kalkulators – vai ērtākais algas aprēķina veids?

Reizēm darba algas aprēķinam tiek izmantots algas kalkulators. Taču vai tas ir labākais veids, kā aprēķināt algu? Aplūkosim, kas piemērotāks uzņēmuma vajadzībām – algas kalkulators vai grāmatvedības programma.

Internetā atrodamie algas kalkulatori var būt ērts veids, kā noskaidrot, cik būtu bruto jeb alga “uz papīra” un cik neto alga jeb “uz rokas”. Tas var noderēt gan gatavojoties sarunai ar jaunu darba devēju, kad jāpasaka vēlamais atalgojums, gan saņemot algas paaugstinājumu. Algas kalkulatori atspoguļo arī galvenos nodokļus un nodokļu atvieglojumus standarta situācijās (ja ir apgādājamie, cilvēks saņem pensiju, ja ir politiski represēta persona).

Tomēr darba devējam, lai aprēķinātu algas nepieciešamā kvalitātē, piemērotāka būs grāmatvedības programma. Algas kalkulatori parasti nesniedz tik detalizētu aprēķinu, kāds būtu nepieciešams uzņēmumam, lai izrēķinātu darbinieku algas un atbilstoši Darba likuma prasībām sagatavotu arī algas lapiņu. Reizēm šim mērķim grāmatveži algas aprēķina “Excel” tabulās. Taču daudz ērtāks un piemērotāks risinājums uzņēmumiem, tostarp maziem un vidējiem uzņēmumiem, ir grāmatvedības programma. 

Atšķirībā no algas kalkulatoriem grāmatvedības programma veic daudz detalizētāku aprēķinu, ņemot vērā arī to, kas veido bruto algu – piemēram, pamatalga, kompensācijas, piemaksas, atvaļinājuma nauda u.tml.

Biznesa vadības sistēmu “Standard Books” un “Standard ERP” grāmatvedības programma sniedz aprēķinu arī atbilstoši tam, vai cilvēks saņem mēneša atalgojumu vai stundas likmi, vai arī ir maiņas grafiks. Aprēķinā atpoguļojas arī atvaļinājumi, nostrādātās stundas, piemaksas, slimības lapas.

Kas jāiekļauj algas lapiņā jeb darba samaksas aprēķinā

Atbilstoši Darba likumam katram darba devējam kopā ar algas izmaksu ir jānodrošina darbiniekiem arī algas lapiņa jeb darba samaksas aprēķins, lai darbinieki zinātu, kas veido viņu darba samaksu – cik dienas vai stundas ir nostrādātas, cik nopelnīts, cik un kādi nodokļi samaksāti. Īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kuriem ir summētā darba laika uzskaite vai maiņu darbs. Savukārt tiem, kuriem ir konkrēta mēneša alga, šādā veidā ir vieglāk sekot līdzi  izmaiņām un izprast tās.

Darba likuma 71. pants nosaka, ka darba samaksas aprēķinā jeb algas lapiņā ir jābūt norādītai darba samaksai, ieturētajiem nodokļiem un veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kā arī nostrādātajām stundām (tajā skaitā virsstundas, nakts laikā un svētku dienās nostrādātās stundas). Pēc darbinieka pieprasījuma darba devējam ir pienākums šo aprēķinu izskaidrot.

Grāmatvedības programma “Standard Books” – radīta algas aprēķinam

Biznesa programmatūras “Standard Books” un “Standard ERP” algu aprēķins vienmēr atbilst aktuālajām likumu prasībām nodokļu jomā. 

Algas lapiņās tās ļauj atspoguļot šādas pozīcijas atbilstoši katra uzņēmuma vajadzībām un specifikai:

 • Nostrādāto dienu vai stundu skaits
 • Nodokļu atvieglojumi (par apgādājamiem, pensija, politiski represēta persona)
 • Pamatalga (mēnešalga vai stundas likme)
 • Kompensācijas (darbs naktīs, virsstundas, svētku dienās, aizvietošana)
 • Atvaļinājuma nauda (kārtējais atvaļinājums, bezalgas atvaļinājums)
 • Slimības dienas
 • Alga bruto 
 • Darba ņēmēja sociālais nodoklis jeb valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)
 • Iedzīvotāja ienākuma nodoklis (IIN)
 • Uzņēmējdarbības riska valsts nodeva
 • Aprēķinātā izpildrakstu summa
 • Izmaksu summa
 • Uzkrātās atvaļinājuma dienas

Uzņēmuma vadības programmā “Standard Books” un “Standard ERP” modulī “Algas” jums ir iespēja:

 • Aprēķināt algas pēc darbinieka nostrādāto stundu vai dienu skaita
 • Veikt aprēķinu akordalgai
 • Aprēķinot algu, ņemt vērā kavējumus (slimības lapas, atvaļinājumus, komandējumus u.c.), atvaļinājuma kompensācijas, atvieglojumus par apgādājamām personām u.c.
 • Ņemt vērā piemaksas (prēmijas, avansus u.c.)
 • Veikt algu aprēķinus pa darbinieku grupām
 • Importēt grāmatvedības sistēmā Algas nodokļa grāmatiņas datus no EDS
 • Automātiski aizpildīt Darba devēja ziņojumu un ērti tieši no programmatūras iesniegt VID EDS
 • Veikt vidējās algas aprēķinu pa objektiem

“Algu” modulis ļauj aprēķināt darbinieku algas gan manuāli grāmatvedības programmā, gan automātiski. Programmatūrā aprēķini tiek veikti, ņemot vērā aktuālo minimālo algu valstī. Ja minimālā alga mainās, atliek vienu reizi grāmatvedības programmas iestatījumos to nomainīt, un tālāk jau visi aprēķini automātiski ņem vērā aktuālo ciparu. 

Personāla pašapkalpošanās portāls – informācija par atalgojumu darbiniekam pa rokai

Uzņēmuma vadības programmā Standard Books aprēķināt algu ir ļoti ērti

Algas lapiņas uzņēmuma darbiniekiem mēdz izsniegt dažādos veidos – sūtīt e-pastā, drukāt vai arī nodrošinot piekļuvi kādai speciāli izveidotai datu bāzei.

Uzņēmuma vadības programmās “Standard Books” un “Standard ERP” šim nolūkam ir izveidots “Excellent” personāla pašapkalpošanās portāls, kur dabiniekiem jebkurā laikā ērti pieejamas gan algas lapiņas, gan informācija par darba grafiku, iespēja pieteikties atvaļnājumam un citas aktuālas iespējas. Tādējādi darba devējam nekas papildu nav jāveido vai jāsūta. Tas ļauj ietaupīt arī personāla darbinieku laiku un veltīt to vairāk darbam ar cilvēkiem, nevis lietvedībai.

“Standard Books” “Excellent” personāla pašapkalpošanās portālā ērti varat:

 • Izveidot un glabāt darba līgumus
 • Elektroniski parakstīt darba līgumus, izmantojot Dokubit integrāciju
 • Izveidot darbinieku kartiņas
 • Darbiniekiem viedierīcē ērti pieejama informācija par atalgojumu, plānotajām darba maiņām un kavējumiem
 • Darbinieki portālā paši var pieteikt ikgadējo atvaļinājumu, bērna kopšanas atvaļinājumu vai citu plānotu prombūtni
 • Vadītājs var viegli pārskatīt savas struktūrvienības plānotās prombūtnes, lai plānotu darbinieku maiņas
 • Portālā ir pārskatāmi maiņu grafiki sadalījumā pa departamentiem vai amatiem, lai automātiski veidotu laika uzskaites tabeles un algu aprēķinus pēc nostrādāto stundu skaita. Grafikā tiek ņemtas vērā arī brīvdienu un nakts stundu likmes, kā arī prombūtnes.

Ar “Standard Books” saņemsiet ne tikai grāmatvedības programmu, bet arī programmatūras moduļus dažādu citu uzņēmuma procesu nodrošināšanai – pārdošanas, ražošanas, e-komercijas, servisa pasūtījumu, loģistikas pārvaldībai, biznes datu analīzei u.c.

Trīs atslēgas finanšu sirdsmieram

17. Mai 2024

Ziņas

Kurš uzņēmumā rūpējas par finanšu kontroli? Tas ir komandas darbs!… Lasīt tālāk

Ietaupi 40% laika: Kā EDS API integrācija atvieglo grāmatvežu darbu

10. Mai 2024

Ziņas

Vienkārša, droša un ērta datu apmaiņa starp uzņēmumu un Elektroniskās… Lasīt tālāk

Vai iespējams apvienot attālinātu strādāšanu ar ceļošanu?

30. Apr 2024

Ziņas

Evitas pieredzes stāsts par ceļošanu un attālināto strādāšanu… Lasīt tālāk

Kārlis Klovāns
Biznesa attīstības vadītājs

Interesē? Izmēģini bez maksas!

Iepazīsties tuvāk ar “Standard Books” biznesa programmatūras iespējām. Atstāj savu e-pasta adresi un mēs sazināsimies personiski!

Interesē? Izmēģini bez maksas!

Iepazīsties tuvāk ar “Standard Books” biznesa programmatūras iespējām. Atstāj savu e-pasta adresi un mēs sazināsimies personiski!

Paldies!

Jūsu kontaktinformācija ir nosūtīta. Mēs ar Jums sazināsimies.

Kļūda!

Neizdevās nosūtīt datus.

Paldies!

Jūsu kontaktinformācija ir nosūtīta. Mēs ar Jums sazināsimies.

Kļūda!

Neizdevās nosūtīt datus.